Domowy sorbet rabarbarowy

Orzeźwiający sorbet z rabarbaru, bez maszynki do lodów. Podkręcony pomarańczą i kwiatem hibiskusa.

Z OWOCAMIRABARBARHIBISKUSLODYWEGAŃSKIE

6/25/20232 min read

sorbet rabarbarowy w rożku trzymany przez dziecko
sorbet rabarbarowy w rożku trzymany przez dziecko

Uwielbiam lody. Latem, kiedy żar leje się z nieba chętnie zjem je zamiast obiadu. A planując wakacyjne wyjazdy na listę miejsc do odwiedzenia wpisuję najlepsze możliwe lodziarnie. Zawsze wybieram dwa smaki, jeden śmietankowy, a drugi kwaśny owocowy. Połączenie idealne! Odkąd zamknęła się moja ulubiona lodziarnia w mieście, jem lody niezwykle rzadko. Wolę mniej, a lepiej. I uprawiam lodową turystykę. Dlatego, kiedy naszła mnie ochota na słodkie orzeźwienie, zrobiłam sorbet z rabarbaru. Prosty w wykonaniu, bez maszynki do lodów (chociaż może ona ułatwić proces) i do tego wegański.

Rabarbar znów połączyłam z pomarańczą i hibiskusem. Znów, ponieważ na blogu znajdziesz już przepis na bezę z tym połączeniem. Uwielbiam te trio. Pomarańcza orzeźwia, a hibiskus dodaje kwiatowy posmak i podkręca kolor. To mój tajny patent na podkolorowanie rabarbaru. Sorbet można jeść solo, lub połączyć z waniliowymi lodami. W wafelku, lub pucharku z dodatkiem jadalnych kwiatów. Albo prostu z pojemnika wyjętego z zamrażarki.

sorbet rabarbarowy
sorbet rabarbarowy

Sorbet rabarbarowy

Napar z hibiskusa:

10 g suszonego hibiskusa

50 ml wrzątku

Sorbet:

500 g rabarbaru

50 ml wody

120 g cukru

ok. 50 ml soku z pomarańczy (z połówki

pomarańczy)

skórka otarta z jednej pomarańczy (opcjonalnie)

Wykonanie:

Kwiaty hibiskusa zalej wrzątkiem i odstaw do zaparzenia na 5-8 minut. Przelej przez sitko i dokładnie odciśnij, aby uzyskać jak najwięcej płynu.

Rabarbar dokładnie umyj, odkrój końcówki i pokrój w kostkę. Wrzuć do rondelka, dodaj wodę i cukier. Duś na średnim ogniu często mieszając, aż rabarbar się ugotuje i rozpadnie.

Zmniejsz ogień i dodaj napar z hibiskusa. Szybko wymieszaj i zdejmij z palnika. Wystudź.

Po dodaniu hibiskusa nie gotuj długo rabarbaru, ponieważ barwnik się wygotuje i zblednie. Dodaj hibiskus, kiedy rabarbar będzie już ugotowany.

Dodaj sok i skórkę pomarańczową. Wymieszaj. Spróbuj i ewentualnie dodaj więcej cukru lub soku do smaku. Zblenduj wszystko dokładnie na gładką masę. Przelej do pojemnika i wstaw do zamrażarki na godzinę.

Wyjmij sorbet z zamrażarki i zamieszaj, łyżką lub mikserem. (Mikser ułatwia pracę i dodatkowo napowietrza sorbet). Mieszaj sorbet co godzinę. Po ok. 4-5 godzinach powinien być już wystarczająco schłodzony i gotowy do jedzenia.

Wyjmij sorbet z zamrażarki na ok. 10 minut przed serwowaniem. Nakładaj w wafelki, pucharki, jedz prosto z pojemnika. Tak jak lubisz.

Przyjemności!

Asia