Chamski serniczek

Prosty sernik bez pieczenia z galaretką i owocami. Dobry, taki nie za słodki.

SERNIKICIASTABEZ PIECZENIA

5/24/20232 min read

Jakieś 15 lat temu przed świętami wielkanocnymi zastałam w lodówce wiaderko zmielonego twarogu na sernik. Przejrzałam na szybko kuchenne szafki i lodówkę, żeby nie biegać w sobotę po sklepach. Dodałam cukier puder, sok z cytryny. Spód zrobiłam z herbatników, obłożyłam bananami i polałam cytrynową galaretką. Ten prosty sernik stał się już naszą małą rodzinną tradycją. Robię go zwykle w dużej prostokątnej blaszce, dla lepszej podzielności. Pokrojony w małe kosteczki błyskawicznie znika z półmiska.

Spód z herbatników możesz zastąpić kruchym ciastem, ale przyznajmy, że w upalny dzień mało komu chce się włączać piekarnik. Zamiast bananów dodaj ulubione owoce – truskawki, maliny, porzeczki, a galaretkę cytrynową zamień na truskawkową lub malinową. Ten przepis jest wspaniałą bazą do eksperymentów z sezonowymi owocami.

Na zdjęciach nie widać za wiele galaretki, ponieważ jej większa część spłynęła w rowki na dnie blachy. Odkryłam to dopiero po pokrojenia sernika. Zdarza się. :)

sernik z bananami i galaretką cytrynową
sernik z bananami i galaretką cytrynową

Kto by się spodziewał na początek takiego deseru? Zapewne cała moja rodzina i przyjaciele. To jest sernik, na który przepis rozdałam dziesiątki razy. Wysyłany na Messengerze koleżankom, bliższym i dalszym. Drukowany cioci pomiędzy pierwszym, a drugim daniem przy sobotnim rodzinnym spotkaniu. I to im dedykuję ten przepis. Mojej rodzinie i przyjaciołom, których karmię odkąd pamiętam. Teraz będziecie wiedzieli, gdzie szukać przepisu na sernik. Nie ma za co!

Chamski serniczek, czyli prosty sernik bez pieczenia

Spód:

200 g maślanych herbatników

100 g masła

Masa serowa:

1 kg zmielonego twarogu (może być z wiaderka)

100 g cukru pudru

skórka otarta z jednej cytryny (opcjonalnie)

ok. 50 ml soku z cytryny (z jednej sztuki)

galaretka cytrynowa

Dodatkowo:

3-4 banany

galaretka cytrynowa

Wykonanie:

Przygotuj blaszkę o wymiarach około 20x30 cm, lub tortownicę o średnicy 26 cm.

Zacznij od zrobienia galaretek. Pierwszą rozrób według instrukcji na opakowaniu w 500 ml wrzątku, a drugą w 250 ml. Odstaw do wystygnięcia.

Masło stop w rondelku. Herbatniki zmiel w malakserze na pył. Połącz z ostudzonym masłem. Przełóż na dno formy, wyrównaj i dokładnie dociśnij. Wstaw do lodówki, do czasu przygotowania serowej masy.

Do misy miksera przełóż twaróg, cukier puder, skórkę i sok z cytryny. Wymieszaj dokładnie. Dodaj przestudzoną galaretkę rozrobioną w mniejszej ilości wody, powinna być letnia i nadal płynna. Wymieszaj dokładnie i wylej na schłodzony spód. Wstaw do lodówki.

Jeśli używasz twarogu, który nie jest mocno zmielony, możesz użyć blendera ręcznego, żeby masa była bardziej kremowa.

Kiedy sernik stężeje, pokrój banany na plasterki i wyłóż na ciasto. Polej delikatnie pozostałą galaretką. Wstaw do lodówki do całkowitego zastygnięcia galaretki.

Przyjemności!

Asia